Na Jakich Markach I Modelach Repliki Zegarków Skupić Się W 2023 Roku?

Witamy w Nowym Roku. Witamy w 2023 roku. Jednym z najbardziej ukochanych zajęć luksusowych zegarmistrzów jest celebrowanie dziedzictwa marki. Retro było znaczącą inspiracją przez ostatnie 10-15 lat. W ciągu ostatniego roku widzieliśmy kilka okolicznościowych premier zegarków, takich jak kolekcja Albert Royal Oak. Rok 2023 nie będzie wyjątkiem, w którym wiele ważnych repliki zegarków obchodzi w tym roku rocznice, a marki z pewnością wypuszczą pamiątkowe elementy. Niektórzy już tam są.

110 lat – Seiko Laur (1913)

Firma Seiko została założona w 1881 roku jako sklep z zegarkami, który zajmował się również naprawami. Kilka lat później pojawił się zegarek kieszonkowy Time Keeper wyprodukowany przez nowo otwartą firmę Seikosha. Jednak najważniejszym zegarkiem Seiko prawdopodobnie będzie 1913 Laurel, pierwszy zegarek na rękę od Seiko, a nawet z Japonii. W tym roku 1913 Laurel będzie obchodzić 110. rocznicę powstania, a marka wypuściła replikę zegarka Presage Laurel (SPB359), pokazującą doskonałe połączenie współczesnego rzemiosła i historycznych inspiracji.

75 lat – Omega Seamaster (1948)

Co zaskakujące, wielu pasjonatów repliki zegarków narodziny serii Seamaster kojarzy z wypuszczeniem na rynek modelu CK2913 w 1957 roku. Seria Seamaster ma jednak znacznie dłuższą historię. W 1948 roku Omega wprowadziła na rynek zegarek Seahorse CK2518 z okazji 100-lecia marki. Ale wcześniej Omega opracowała i dostarczyła zegarki dla brytyjskiego Departamentu Wojny, które zostały przetestowane podczas wojny i należały do pokojowego użytku cywilnego. Podczas gdy Omega wypuściła już parę modeli inspirowanych stylem vintage w 2018 roku, nie bylibyśmy zaskoczeni, gdyby w tym roku wypuścili pamiątkowy model, świętując 75. rocznicę kolekcji.

70 lat – Blancpain Fifty Fathoms (1953)

Fifty Fathoms firmy Blancpain jest często uważany za jeden z projektów nowoczesnych zegarków nurkowych. W tym roku ten zegarek, który pojawił się w 1953 roku, będzie obchodził swoje 70. urodziny. Jego znaczenie polega na wyznaczeniu szeregu standardów dla nowoczesnych repliki zegarków nurkowych. Narodziny Fifty Fathoms są nierozerwalnie związane z nurkowaniem amatorem i dyrektorem generalnym Blancpain, Jean-Jacquesem Fiechterem. Ten ostatni doświadczył na własnej skórze niebezpieczeństw związanych z wyczerpaniem butli do nurkowania i zdał sobie sprawę, jak ważne jest posiadanie zegarka na rękę do śledzenia czasu nurkowania. Po odrodzeniu w 2003 roku Fifty Fathoms stał się integralną częścią katalogu Blancpain. Aby uczcić 50. rocznicę, Popper właśnie wypuścił swój pierwszy tytuł z okazji 50. rocznicy (model 5010A/B/C-1130-NABA), a więcej spodziewanych jest jeszcze w tym roku. Zegarek.

70 lat – Submariner Rolex (1953)

Rolex Submariner to najbardziej wpływowy zegarek dla nurków w branży, który wciąż zyskuje na popularności. W tym roku Submariner świętuje siódmą dekadę produkcji seryjnej i stopniowej ewolucji. Czy Rolex wypuści pamiątkowy zegarek? Może tak być, ale niekoniecznie; nie możemy być pewni. W 2003 roku, aby uczcić 50. rocznicę serii Submariner, Rolex wprowadził na rynek Komi Frog 16610LV z zielonym aluminiowym pierścieniem, pierwszą generację Green Water Ghost. A rok 2023?

70 lat — Rolex Explorer (1953)

Oprócz powyższego Submarinera, rok 1953 był rokiem innej ważnej serii, Explorer, która jest w ciągłej produkcji od czasu jej premiery. W tym samym roku Sir Edmund Hillary i Tenzing Noji jako pierwsi odkrywcy zdobyli Mount Everest, a ten ostatni nosił zegarek Rolex Oyster Perpetual (nr ref. 6098). Po tym, jak Sir Edmund Hillary i Tenzing Noji z powodzeniem wspięli się na szczyt, firma Rolex wprowadziła na rynek serię zaprojektowaną specjalnie do eksploracji i nazwała ją Odkrywcą. W tym roku serial obchodzi również swoje 70. urodziny. Podobnie jak w przypadku Submarinera, nic nie wskazuje na to, by Rolex wydał pamiątkową edycję, ale przyznajemy, że nie możemy się doczekać.

60 lat – Rolex Daytona (1963)

Zegarek Rolex Cosmograph Daytona z 1963 roku. Jest to prawdopodobnie druga najbardziej kultowa kolekcja marki po Submariner. Nazwany na cześć kultowego wyścigu rozgrywanego od 1956 roku na torze Daytona Beach Road Raceway (później zmienionym na Daytona International Speedway), Daytona Chronograph jest dedykowany sportom motorowym z pomiarem czasu. W porównaniu z poprzednimi zegarkami Rolex, Daytona wyróżnia się wygrawerowaną skalą tachymetru na lunecie. Od tego czasu Daytona stał się jednym z najbardziej klasycznych zegarków wyścigowych i jednym z najbardziej pożądanych repliki zegarków Rolex wszechczasów. Odkąd Rolex wypuścił mechanizmy 4130 w 2000 roku, seria pozostała w większości taka sama. W 2023 roku Daytona będzie obchodzić 60. rocznicę powstania. Czy Rolex zaskoczy fanów zegarków?

60 lat – TAG Heuer Carrera (1963)

W tym samym roku, z tą samą inspiracją, celem i kultowym znaczeniem… W 1963 roku narodziła się także marka TAG Heuer Carrera. Zaprojektowany przez samego Jacka Heuera zegarek nosi nazwę legendarnego rajdu Calera Pan-American Rally. Jest czysty, schludny, przejrzysty i niezawodny. Służy do pomiaru czasu wyścigu i średniej prędkości. Staje się modelem zegarka dla dżentelmena. W tym roku Calera obchodzi swoje 60-lecie. Pamiątkowe modele będziemy bez wątpienia oglądać przez cały rok.

40 lat – Próbka (1983)

W 1983 roku szwajcarski przemysł zegarkowy był na skraju upadku. Wybuch „kryzysu kwarcowego” zadał druzgocący cios tradycyjnemu szwajcarskiemu przemysłowi zegarmistrzowskiemu, który skupiał się głównie na produkcji zegarków mechanicznych. Jak na ironię, plastikowy zegarek Swatch na baterie uratował tradycyjne rzemiosło. Pod kierownictwem dr Ernsta Thomke (dyrektora generalnego ETA) zegarek Swatch został oficjalnie wprowadzony na rynek w 1983 roku po jego narodzinach na początku lat 80. XX wieku i odniósł wielki sukces. Sukces komercyjny umożliwił wznowienie koncepcji szwajcarskiego zegarmistrzostwa i jednocześnie powolne odradzanie zegarmistrzostwa mechanicznego. Patrząc wstecz na historię, nikt nie może zaprzeczyć ogromnemu wpływowi repliki zegarków Swatch na szwajcarski przemysł zegarmistrzowski.

30 lat – Audemars Piguet Royal Oak Offshore (1993)

W zeszłym roku minęła 50. rocznica najważniejszej serii Audemars Piguet, Royal Oak, aw tym roku przypada rocznica jej bezpośredniej ewolucji, Royal Oak Offshore. Szansą na narodziny Royal Oak Offshore jest uczczenie 20-lecia serii Royal Oak i jednoczesne zwiększenie sprzedaży. Audemars Piguet potrzebował nowych modeli, aby przyciągnąć uwagę odbiorców, gdy klasyczny Royal Oak nie radził sobie najlepiej. Royal Oak Offshore, zaprojektowany przez Emmanuela Gueita, zachowuje kultowy ośmiokątny kształt, a jednocześnie jest bardziej widoczny pod względem wielkości i bardziej męskiego stylu. W obliczu zbliżającej się 30. rocznicy nie zdziwilibyśmy się, gdyby Audemars Piguet przygotował serię pamiątkowych modeli.